Fundacja Animacja: Projekty: Włoszczyzna

   

Zamieszczono 30 grudnia 2006

Finito! I po Festiwalu. Zamieszczamy słów parę celem podsumowania.

Zamieszczono 23 listopada 2006

:: Opis: Wielbicieli śmiesznych komedii zapraszamy na Festiwal Włoskich Komedii Włoszczyzna. Celem Festiwalu jest prezentacja nie dystrybuowanych w Polsce, a kultowych we Włoszech komedii - w tym oczywiście animacji. O ile sztandarowe dzieła włoskiego neorealizmu są w Polsce dobrze znane, o tyle dostęp do komediowych pereł z Italii wydaje się być reglamentowany. Aby temu zaradzić przedstawiamy wyjątkowy pokaz filmów, wszystko na dużym ekranie w stereo i kolorze i po polsku. Do kilku filmów ścieżkę dialogową na żywo odczyta legendarny lektor Pan Tomasz Knapik, pozostałe zostały opracowane w wersji z napisami.

:: Wstęp: wolny!!!

:: Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku (MDK), ul. Poniatowskiego 10 (vis a vis Liceum) oraz Miejski Ośrodek Kultury (MOK) w Józefowie, ul. Wyszyńskiego 1 (vis a vis stacji PKP). Parę słów o dojeździe dla ludności z poza granic powiatu otwockiego.

:: Termin: 18 LISTOPADA 2006 (start: godzina 12.00 w MDKu) , 19LISTOPADA, 25LISTOPADA, 2GRUDNIA, 3GRUDNIA.

:: Cykl: edycja pierwsza

:: Organizatorzy: Fundacja Animacja, Starostwo Powiatowe w Otwocku, Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie.

:: Patronat: STOPKLATKA, Cinema, Życie Otwocka.

:: Program filmowy, krótko i na temat (układ godzinowy):

::: sobota, 18 listopada 2006, sala widowiskowa MDK (Otwock):

12.oo
La Linea, seria 1
serial animowany,
dla wszystkich

14.oo
Listonosz (1991)
komediodramat
dozwlony od lat: 10
napisy polskie

18.oo
Występ zespołu dziecięcego MDK,
Tygrys i śnieg (2005)
komedia sytuacyjna
dozwlony od lat: 15
czyta lektor Tomasz Knapik

::: niedziela, 19 listopada 2006, sala kinowa MOK (Józefów)

12.oo
Cocco Bill - Piękny, Brzydki i do Kitu (2002)
spaghetti western animowany
dla wszystkich
czyta lektor Tomasz Knapik

13.3o
West and Soda (1965)
spaghetti western animowany
dla wszystkich
czyta lektor Tomasz Knapik

::: sobota, 25 listopada 2006, sala widowiskowa MDK (Otwock):

14.oo
Opopomoz (2003)
animowany
dla dzieci
lektor

16.oo
Mediterraneo (1995)
komediodramat
dozwlony od lat: 15
lektor

Uwaga! Pokaz odwołany ze względu na ogłoszoną żałobę narodową.


::: sobota, 2 grudnia 2006, sala kinowa MOK (Józefów):

12.oo
Jajo (2003)
animacja 3D, komediodramat
dozwlony od lat: 15,
czyta lektor Tomasz Knapik


13.oo
Szablozęby (2000)
komediodramat, horror
dozwlony od lat: 15 (film zawiera krwawe sceny wyrywania zębów!, brrr)
czyta lektor Tomasz Knapik

15.oo
Włoska rodzinka (2003)
serial animowany
dla wszystkich
czyta lektor Tomasz Knapik

17.oo
Koncert muzyki poważnej

18.oo
Allegro non troppo (1977)
animowane arcydzieło do muzyki klasycznej
dozwlony od lat: 10
napisy polskie

20.00
Gra złudzeń (1972)
komedia społeczna
dozwlony od lat: 10
napisy


::: niedziela, 3 grudnia 2006, MDK (Otwock):

14.00
La Linea, seria 2
serial animowany,
dla wszystkich

16.00
Rozwód po włosku (1962)
komedia sytuacyjna
dozwlony od lat: 15
lektor

To ostateczny program Festiwalu. Więcej zmian nie będzie - wierzymy w to!


:: Program filmowy, szczegółowy (układ wg roku produkcji):

::: Tytuł oryginalny/polski: La Tigre e la neve/Tygrys i śnieg
Rok produkcji/gatunek: 2005/komedia sytuacyjna
Reżyseria: Roberto Benigni
Dozwlony od lat: 15
Opis: Jest rok 2003; mimo że wojna w Iraku jeszcze nie wybuchła, wyczuwa się ją już w powietrzu. Attilio jest włoskim poetą, który żyje w swoim, hermetycznym świecie. Intensywnie przeżywa nieodwzajemnioną miłość do Vittori - badaczki opracowującej właśnie biografię jednego z największych poetów irackich. Gdy ta ulega wypadkowi podczas jednego z pierwszych amerykańskich ataków bombowych na Irak, bezwłocznoie wyrusza do Bagdadu, by ją ratować. /Mam nadzieję, że historia ta zaskoczy was i rozbawi, zaniepokoi, rozśmieszy i poruszy. Być może to zbyt dużo. W porządku: jak na film, nawet jedno z tych uczuć to już byłoby coś wyjątkowego./ Życzenie Benigniego z góry można uznać za spełnione, bowiem oglądając La Tigre e la Neve doświadcza się wszystkich tych uczuć i rzeczywiście jest to doświadczenie wyjątkowe. Przed filmem wystąpi zespól dziecięcy Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku przedstawiając program w treści i formie włoski. Prapremiera polska.
Zwiastun lub strona: ZWIASTUN

::: Tytuł oryginalny/polski: L'uovo/Jajo
Rok produkcji/gatunek: 2003/animacja 3D, komediodramat, horror
Reżyseria: Dario Picciau
Dozwlony od lat: 15, dla amatorów humoru absurdalnego
Opis:
Jajo to pierwszy, włoski, pełnometrażowy film zreliozowany techniką animacji komputerowej, będący obrazem zarówno odważnym, jak i nie pozbawionym uroku. Opowiada o spokojnie żyjącej, szczęśliwej parze, którą najpierw spotyka radość przyszłego rodzicielstwa i wspólne oczekiwanie na potomka, a potem druzgocący szok spowodowany narodzinami ... jaja! Maria przywiązuje się do stworzenia i otacza je czułością, ale Fabio całkowicie je odrzuca. Doprowadzi to do zaskakującego końca... Historia przypomina w zarysie surrealistyczny film Mały Otik Svakmajera, nawiązuje także do lynchowskiego koszmaru z filmu Eraserhead. Czyni to jednak nie epatując widza makabrą, ale wysmakowanym plastycznie kadrem. Film zdobył wiele nagród i nominacji na prestiżowych festiwalach animacji, w tym nominację na Festiwalu w Annecy 2003 w kategorii Best Film. Prapremiera polska.

Zwiastun lub strona: STRONA

::: Tytuł oryginalny/polski: Sphagetti Famili/Włoska rodzinka
Rok produkcji/gatunek: 2003/komedia, serial animowany
Reżyseria: Bruno Bozzetto
Dozwlony od lat: b/o, ale polecamy szczególnie trudnej młodzieży
Opis: Jest ich sześcioro. Mama, tata i czwórka potomstwa, w tym bliźniaki. To co ich dzieli - to konflikt pokoleń. To co ich łaczy - to wspólne obiady z obowiązkowym makaronem w roli głównej. Są jeszcze trzy zwierzaki. Rodzina ta ma swoje tajemnice, swój własny kod i rytm życia. Autorzy tego serialu mieli natomiast znakomite poczucie humoru i swietny pomysł na serial. Przezabawny przebój włoskiej TV o problemach typowej włoskiej rodzinki. Prapremiera polska.
Zwiastun lub strona: STRONA

::: Tytuł oryginalny/polski: Opopomoz
Rok produkcji/gatunek: 2003/animacja klasyczna
Reżyseria: Enzo D'Alo
Dozwlony od lat: b/o, polecamy szczególnie dzieciom
Opis: Bohaterem opowieści jest 9-letni Rocco, któremu ma się urodzić wkrótce braciszek. Chłopiec jest zazdrosny o miłość rodziców, którzy najwyraźniej nie dostrzegają, że ich synek jest nieszczęśliwy. Zauważa to jednak Szatan, który wysyła na ziemię trzy małe diabełki, aby sprowadzić Rocco na złą drogę. Diabełki obiecują Rocco, że jeśli udaremni w noc wigilijną narodziny Dzieciątka Jezus, wypowiadając przy szopce magiczne słowo opopomoz, to nie urodzi się też jego brat...

Zwiastun lub strona: STRONA

::: Tytuł oryginalny/polski: Cocco Bill - Il Bello, Il Brutto, Il Cattivo/Cocco Bill - Piękny, Brzydki i do Kitu
Rok produkcji/gatunek: 2002/sphagetti western animowany, komedia
Reżyseria: Pierluigi de Mas
Dozwlony od lat: b/o, polecamy wielbicielom humoru absurdalnego
Opis: Na dalekim Dzikim Zachodzie, na spokój mieszkańców każdego dnia czychają nowe zagrożenia i pułapki. Świat z tej kreskówki zasiedlają osobliwie zachowujące się postacie, gadające przedmioty oraz prawdopodobnie jeszcze nie odkryte prawa fizyki. Kaszanka bierze nogi za pas i ucieka przed złowieszczym nożem kuchennym, a chmura pyłu powstała po bójce z kowbojami osiada na dłuższy czas na licu głównego bohatera. Nie wspominajac o dwunożnych koniach dosiadających czteronożnych bandytów. Dziki Zachód jest tu Dziiiiwnym Zachodem. Jedynie niezmienny jest honor i wiara w lepsze jutro Cocco Billa. Dzielny Cocco, orędownik herbaty rumiankowej, jest zawsze w pogotowiu, gotów bronić najsłabszych. Przemierzając świat w towarzystwie wiernego rumaka Trottalemme, nałogowego palacza cygar, i ukochanej Osusanny, Cocco Bill wydaje się być najsympatyczniejszą postacią Dzikiego Zachodu. Jego pasjonujące przygody rozbawią zarówno małych, jak i dużych. Surrealistyczny, zaskakujący świat niby-westernu stworzył Benito Jacovitti, włoski grafik, który pozostawił po sobie ponad 150 albumów, w tym kikanaście z Cocco Billem. Rysunki i sposób kadrowania przypominają nieco prace naszego rysownika Tadeusza Baranowskiego (np. Orient Men). Na podstawie komiksów stworzono udany serial animowany, choć niestety bardziej poprawny politycznie od komiksowego pierwowzoru. Prapremiera polska.
Zwiastun lub strona: STRONA

::: Tytuł oryginalny/polski: Denti/Szablozęby
Rok produkcji/gatunek: 2000/komedia/melodramat/fantasy
Reżyseria: Gabriele Salvatores
Dozwlony od lat: 15, polecamy stomatologom
Opis: Antonio jest nieszczęśnikiem, który posiada pewien osobliwy defekt - nienaturalnie wielkie siekacze. Dziwna ta przypadłość sprawiła, że w gronie rówieśników jest traktowany jako wyrzutek. Antonio staje się bardzo podejrzliwy do ludzi z normalnymi siekaczami, w szczególnosci dentystów... Jest przekonany bowiem, że jego dziewczyna Mara zdradza go właśnie z lekarzem dentystą. Antonio, po kłótni ze swą lubą, dostaje w twarz cios, który łamie jeden z jego nadzwyczajnych zębów. Uraz ten zmusza szablozębego do wizyty u stomatologa... Uwaga! Film, choć nieodparcie śmieszny, zawiera makabryczne, krwawe sceny wyrywania zębów! Potrzeba będzie dużo zimnej krwi!

::: Tytuł oryginalny/polski: Mediterraneo
Rok produkcji/gatunek: 1995/komedia/wojenny/melodramat
Reżyseria: Gabriele Salvatores
Dozwlony od lat: 15
Opis: Mediterraneo to wyjątkowy obraz poświęcony tematowi poszukiwania nowej formy indywidualizmu, a także ucieczki w stronę życia pozbawionego wszechobecnej ideologii.
Jest wiosna roku 1941; właśnie trwa druga wojna światowa. Będąca w posiadaniu Włochów grecka wyspa Syrna zostaje zaatakowana i podbita przez Niemców, a wkrótce potem - porzucona. Ośmiu włoskich żołnierzy otrzymuje rozkaz udania się na miejsce w celu ponownego objęcia kontroli nad obszarem; tak się jednak składa, iż z wybranej grupy żaden nie jest w stanie przystosować się do wojennej rzeczywistości. Dotarłwszy na Syrnę, cały czas mają się na baczności, jednak wyspa od samego początku wydaje się być opustoszała. Tak naprawdę jedyne, co ich czeka, to odosobnienie i samotność; jakby tego wszystkiego było mało, psuje im się radio i tonie statek, którym przypłynęli na wyspę. Zdawać by się mogło, że sytuacja żołnierzy jest beznadziejna ...wtem jednak, lokalni mieszkańcy wychodzą ze swoich kryjówek! Zobaczcie sami, co z tego wyniknie!
Mediterraneo jest zdobywcą Oscara w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny w 1992 roku.

::: Tytuł oryginalny/polski: Il Postino/Listonosz
Rok produkcji/gatunek: 1994/komedia liryczna
Reżyseria: Michael Radford
Dozwlony od lat: 10
Opis: Film był wielokrotnie nagradzany na całym świecie - zdobył nagrodę BAFTA (Najlepszy film nieanglojęzyczny) oraz Oscara za muzykę Luisa Enríqueza Bacalova, zaś nominację oscarową uzyskał w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy aktor, Najlepszy scenariusz adaptowany oraz Najlepszy reżyser. Film zdobył również nagrodę Amanda - Międzynarodowego Norweskiego Festiwalu Filmowego (Najlepszy film zagraniczny) oraz Nagrodę publiczności MFF Sao Paulo (Najlepszy film).
Il postino (Listonosz) to opowieść o niezwykłej przyjaźni chilijskiego poety, laureata nagrody Nobla, Pablo Nerudy i prostego listonosza z małej sycylijskiej wioski, która odniosła wielki sukces wśród widzów i krytyków na całym świecie. Wspaniały, mądry i prwadziwuie wzruszający film. Wielka w tym zasługa talentu Massimo Troisiego, znakomitego aktora włoskiego, który ciężko chory, dzięki determinacji swojej i wsparcia całej ekipy dokończył zdjęcia do filmu pracując pod koniec tylko godzinę dziennie. Zmarł w kilkanaście godzin po tym, jak wybrzmiał ostani klaps na planie...
Zwiastun lub strona: ZWIASTUN


::: Tytuł oryginalny/polski: Lo scopone scientifico/Gra złudzeń
Rok produkcji/gatunek: 1972/komedia społeczna
Reżyseria: Luigi Comencini
Dozwlony od lat: 10
Opis:
Kapryśna włoska arystokratka (w jednej ze swych najlepszych ról Bette Davis) zaprasza co roku małżeństwo - parę dość nieporadnych i kłótliwych biedaków - na grę w karty. Stawką jest zawsze jej majątek, którym mami swoich współgraczy. Stanowią oni dla niej rozrywkę, zwłaszcza, że zawsze przegrywają. Aż do czasu, gdy los postanowił przyjść z odsieczą - pechowi, upokarzani dotąd gracze zaczynają wygrywać kolejne partie. Rozwścieczona matrona stawia na szali wszystko, gotowa grać do ostatniej monety, licząc, że karta się w końcu odmieni... Komedia z Alberto Sordim.
Zwiastun lub strona: STRONA

::: Tytuł oryginalny/polski: Allegro non troppo
Rok produkcji/gatunek: 1977/animowane arcydzieło do muzyki klasycznej
Reżyseria: Bruno Bozzetto
Dozwlony od lat: 10
Opis: Film powstał jako odpowiedź włoskich animatorów na disneyowski przebój Fantasia. Podobnie jak tamten film składa się z kilku wysmakowanych plastycznie, dopracowanych animacji luźno (i zabawnie!) powiązanych fabularną historią młodego animatora zmagającego się z aroganckim dyrygentem orkiestry. Poszczególne epizody stanowią wizjonerską interpretację muzyki takich kompozytorów jak: Debussy, Dvorak, Ravel, Sibelius, Vivaldi oraz Stravinsky. Wielu krytyków uważa, że film, który zrobił międzynarodową karierę, jest znacznie bardziej udanym artytycznie dziełem, niż jego amerykański pierwowzór.
Zwiastun lub strona: ZWIASTUN


::: Tytuł oryginalny/polski: La Linea/Balum Balum!!!
Rok produkcji/gatunek: 1974-1998/komedia, serial animowany
Reżyseria: Osvaldo Cavandoli
Dozwlony od lat: b/o
Opis: Kultowa animacja, w Polsce znana z lat 80-tych z programu Antena. Swarliwy, narysowany białą linią Pan Kreska prowadzi odwieczną wojnę ze swym twórcą.
Zwiastun lub strona: ZWIASTUN

::: Tytuł oryginalny/polski: West and Soda
Rok produkcji/gatunek: 1965/sphagetti western animowany
Reżyseria: Bruno Bozzetto
Dozwlony od lat: b/o, ale polecamy zwłaszcza wielbicielom parodii i pastiszy
Opis: West and Soda, będąca błyskotliwą satyrą na wszelkiego rodzaju westerny, opowiada o Johnnym, mieszkańcu Dzikiego Zachodu. Jest on - a jakże! - odważnym i przystojnym młodzieńcem, który w życiu ceni przede wszystkim pacyfizm. Pewnego dnia powolnym krokiem (a jego znakiem rozpoznawczym są, rzecz jasna, krzywe, wygiete w pałąk nogi) wkracza do spokojnego i sennego miasteczka, jakich na Dzikim Zachodzie mnóstwo. Tam poznaje rozkoszną i prawą Clementinę, w której natychmiast się zakochuje. Ale jako że zwykle prawdziwa miłość musi stawiać czoła rozmaitym trudnościom, tak i ich zaloty zostają zakłócone przez podstępne działania trzech czarnych jak smoła charakterów. Kiedy Cattivissimo, Ursus i Smilzo porywają śliczną Clementinę, Johnny zapomina o swojej niechęci do przemocy - bierze pistolet i rozpoczyna pogoń. Absurdalne poczucie humoru plus stara, dobra szkoła animacji mistrza Bozzetto.
Zwiastun lub strona: ZWIASTUN


::: Tytuł oryginalny/polski: Divorzio All'Italiana/Rozwód po włosku
Rok produkcji/gatunek: 1962/komedia sytuacyjna
Reżyseria: Pietro Germi
Dozwlony od lat: 15
Opis: To głośna, nagrodzona Oscarem komedia z błyskotliwą rolą Marcello Mastroianniego jako znudzonego życiem i swoją żoną Rosalią, barona Fefé Cefalé. Podczas letnich wakacji baron zakochuje się w dużo młodszej, przepięknej kuzynce Angeli. Ponieważ w 1960 roku rozwody nie były możliwe we Włoszech, baron decyduje się uśmiercić małżonkę. W tym celu wprowadza w życie misterny plan. Jeśli nakryje żonę z innym mężczyzną, uratuje własny honor i otrzyma łagodny wymiar kary. Jego poszukiwania kochanka dla żony skupiają się na osobie doskonale znanego Rosali malarza, Carmelo Patané.

   
     

strona tytułowa