Fundacja Animacja: Projekty: Włoszczyzna: Podsumowanie

   

 

Z czego się śmieją Włosi?
Podsumowanie pierwszej edycji Festiwalu Włoskich Komedii Włoszczyzna.


Na imprezie, która odbyła się na przełomie listopada i grudnia 2006 zaprezentowaliśmy publiczności unikalny zestaw filmów wyprodukowanych na przestrzeni ostatnich 50 lat przez kinematografię słonecznej Italii. Nie były to klasyczne, legendarne dzieła włoskiego neorealizmu stosunkowo łatwo dostępne na kanałach tv lub w postaci przeglądów DKF. Tak jak w przypadku Festiwalu Czeskich Komedii Czeski Film i tu naszym celem była prezentacja kultowych komedii, do których dostęp dla polskiego widza wydaje się reglamentowany. Kilka z filmów było prezentowanych publicznie po raz pierwszy w Polsce (np. Jajo - włoska animacja 3D). Publiczność Festiwalu stanowili ludzie (średnia wieku - ok.30 lat) mający potrzebę kontaktu z kinem, które zdało egzamin jeśli nawet nie komercyjny to na pewno artystyczny.
Komedia włoska to, jak się okazało, zjawisko niejednolite. Wszystkie filmy łączył występujący w nich element kontrastu i pewnej sprzeczności oraz szczypta, względnie garść cała szaleństwa. Niczym granita - włoski deser lodowy - komedie zaskakiwały i orzeźwiały swą słodko-kwaśną polewą. Sceny nieodparcie śmieszne kontrastowały w wielu filmach z dramatycznymi. Bennini w przygodowym Tygrys i śnieg w jednym kadrze błaznując energicznie podejmuje desperacką próbę sterowania wielbłądem, by w kolejnym opłakiwać zwłoki przyjaciela - samobójcy.
W nieco psychodelicznym i groteskowym Szablozębym widz chichocze, gdy główny bohater wykorzystuje swoją specyficznie uzębioną jamę ustną jako działko wodne. Chwilę później publika zamiera mocno chwytając oparcia foteli, a na ekranie bohater ćwiartuje niewierną połowicę.
Kontrastują ze sobą ujęcia bajecznie kolorowe i czarno - białe (Allegro Non Tropppo), bardzo dynamiczne kadry ze statycznymi (West and Soda), zaś kontrapunktem dla tradycyjnej formy spaghetti westernu jest bardzo współczesny język, jakim posługują się mieszkańcy Dziwnego Zachodu (Cocco Bill, gdzie rewolwerowiec popija herbatkę ziołową (!) i co rusz deklaruje: Piece and Love!).
Za najzabawniejszy film Festiwalu widzowie uznali West and Soda - pierwszy włoski pełnometrażowy film animowany z lat siedemdziesiątych. Autorskie dzieło Bruno Bozzetto bawiło absurdalnym humorem i atrakcyjną kreską. Z wyemitowanych kilkunastu filmów największym powodzeniem widowni cieszył się film otwarcia - najnowszy komediodramat Beniniego pt. Tygrys i śnieg oraz animacja Allegro non troppo. Obie projekcje poprzedzone były dodatkową atrakcją. Przed filmem Tygrys i śnieg wystąpił zespół młodzieżowy otwockiego MDK-u. Młode artystki wykonały z wdziękiem zestaw radosnych, włoskich przebojów muzyki rozrywkowej. W józefowskim MOK-u natomiast zaprezentował się duet harfistek. Umiejętności absolwentek Akademii Muzycznej oraz ich pomysłowe aranżacje muzyki filmowej zostały nagrodzone gromkimi brawami przez przybyłą publiczność. Poza grą na harfach przedstawiły one w serii krótkich prelekcji historię i tajniki gry na tym niełatwym do opanowania instrumencie.
Atrakcją Festiwalu był także pan Tomasz Knapik, w którego interpretacji usłyszeliśmy m.in. ścieżkę dialogową do filmu West and Soda.
Finito! Festiwal zakończony. Mamy nadzieję, że przyszłe edycje uda się nam zrealizować bardziej okazale, z obowiązkową degustacją włoskich specjałów włącznie (poza tym, że uwielbiamy filmowe uczty duchowe, jesteśmy też łasuchami, ot taka słabostka...).

Dziękujemy Bartolini Coreiere Espresso za szczęśliwe dostarcznie paczki z Verony, tłumaczkom za tłumaczcie (WIELKIE DZIĘKI KASIU!), współorganizatorom za pomoc, a widzom za przybycie.

Molto grazie!
Ciao!
Zespół FuAni

Harfistki wykonały m.in. znane tematy włoskiej muzyki filmowej w niepowtarzalnej, subtelnej aranżacji.

 

 
 

Pan Tomasz Knapik podczas lektorowania.

Duet harfistek to jedyny taki zespół w Polsce. W MOK-u w Józefowie wystąpił już po raz drugi.
 

 

Kadr z cieszącego się dużą ogladąlnością, niebanalnego Allegro Non Troppo. Cóż, Włosi mają słabość do blondynek...


 

   

 

:: Więcej o Włoszczyźnie

   

strona tytułowa