Fundacja Animacja: Projekty: Czeski Film w Łodzi

   

Czeskie filmy na naszym Festiwalu to oferta dla wszystkich, którzy poszukują w kinie oryginalnych fabuł, wartkiej akcji i absurdalnego poczucia humoru. Kluczem jest tu surrealizm, oryginalnosć scenarisza i wyraźnie wyczuwalna empatia, jaką obdarzają swych bohaterów reżyserzy, a przez to również widzowie.
Prezentowane filmy są nie zaangażowane politycznie, zaskakujące w treści, słowiańskie w charakterze, dynamiczne w sposobie narracji i bardzo czeskie w formie.

Termin i miejsce: od 12.05.2006 do 14.05.2006; impreza cykliczna (odbywać się będzie dwa do czterech razy w roku w różnych miastach Polski, edycja pierwsza była w Józefowie w 2005r.) w Łódzi, edycja druga Festiwalu, w Akademickim Ośrodek Inicjatyw Artystycznych [AOIA] oraz Kinie Cytryna.

Celem Festiwalu jest prezentacja tak żywo i życzliwie przyjmowanej przez Polaków kultury naszych południowych sąsiadów, w szczególności twórczości artystycznej kultowych w Czechach: reżyserów filmowych (np. Václav Vorlíček, Jiří Trnka), teatralnych (np. Zdenek Sverak, Ladislav Smoljak) oraz grafików (np. Dusan Polakovic). Odbędzie się to poprzez blisko 20 seansów filmowych oraz wystawienie sztuki teatralnej.

Opis i zasięg: Festiwal Czeskich Komedii „Czeski Film” to przede wszystkim prezentacja klasycznych komedii produkcji czechosłowackiej pochodzących z lat 1970 - 1989. Ten trudny pod względem gospodarczym i politycznym okres u naszych południowych sąsiadów wyróżnił się paradoksalnie powstaniem szeregu absolutnie unikalnych, nieodparcie śmiesznych komedii stanowiących przeciwwagę dla powstałej dekadę wcześniej, tak wielbionej przez krytyków czeskiej nowej fali. Należy podkreślić odmienność tych filmów zarówno w warstwie narracyjnej, ale także pod względem przekazywanych treści. Stefan Laudyn, dyr. Warszawskiego Festiwalu Filmowego powiedział, że „w tych czeskich filmach nie ma brutalności, strzelania czy tego co znamy z polskich filmów. Natomiast, jest jakieś ciepło, są ludzie, których można polubić. I wreszcie jest fantastyczne poczucie humoru.” Na festiwalowej widowni na pierwszej edycji Festiwalu w 2005 r. przeważali ludzie młodzi, którzy widzieli prezentowane filmy po raz pierwszy. Ich entuzjastyczna i obiektywna (nieobarczona sentymentalizmem starszego pokolenia) opinia dowodzi, iż mamy do czynienia najzwyczajniej z porządnie zrealizowanym kinem. Rozrywkowym, ale dalekim od hollywoodzkich uproszczeń i schematów, życzliwym dla widza i przedstawionych bohaterów, opartym zawsze na wielce na oryginalnym pomyśle. Kinie stanowiącym fenomen w Europie Środkowej, do którego jednocześnie dostęp wydaje się reglamentowany. Wychodząc zatem na przeciw oczekiwaniom publiczności, na podstawie ankiet wypełnionych podczas pierwszej edycji, oraz sugestii pracowników Ambasady Czeskiej, Czeskiego Centrum z Warszawy oraz środowiska warszawskich i łódzkich bohemistów skonstruowaliśmy program Festiwalu.

Warty podkreślenia wydaje się fakt, że conajmniej 8 długo i krótkometrażowych filmów nie było w Polsce nigdy pokazywanych - lista dialogowa zostanie do nich przetłumaczona po raz pierwszy na język polski. Będą to wiec prapremiery kultowych w Czechach dzieł np. Pane, vy jste vdova!, Vrať se do hrobu, Kulový blesk, Klub odlozenych. Podczas Festiwalu pragniemy także przybliżyć polskim widzom postać Jary Cimrmana - fikcyjną postać wymyśloną przez Zdenka Sveraka oraz Ladislava Smoljaka. Gdy latem 2005r. czeska telewizja publiczna (ČT) ogłosiła konkurs na najważniejszą postać z historii Czech zwyciężył właśnie Jára Cimrman. Ostatecznie, po unieważnieniu pierwszych wyników (postać nie mogła być fikcyjna) pierwsze miejsce zajął cesarz rzymski i król Czech Karol IV, żyjący w XIV wieku.

Trzy dni Festiwalu przedstawiają się następująco:

1. Piątek 12 maja proponujemy spektakl teatralny na podst. Jary Cimrmana: „Bobek niemowa” w interpretacji Teatru Tradycyjnego z Krakowa. Zaraz potem film "Piorun kulisty" w którego realizacji maczali palce twórcy postaci Cimrmana.

2. Drugiego dnia zapraszamy na wybór unikalnych, śmiesznych (co nieczęsto się obecnie zdarza) komedii. Prosimy zwrócic uwage na pokazywany po raz pierwszy w Polsce film "Zostanie Pan wdową", który jego twórca,Václav Vorlíček (znany u nas głównie z Arabeli) określił jako swoją najzabawniejszą komedię.

3. Ostani dzień Festiwalu to Dzień klasycznych animacji. Klasyczne animacje dla dzieci - po kilkanaście odcinków seriali „Krecik”, „Opowieści z mchu i paproci” oraz „Sąsiedzi” pod wieczór zastąpią animacje dla bardziej dojrzałych widzów. Specjalnie z Pragi, z wytwórni Kratky Film sprowadzone zostaną filmy Jiří Trnka - jednego z najwybitniejszych animatorów w historii kina. Jego „Elektroniczna babcia”, „Przygody dobrego wojaka Szwejka”, czy pełnometrażowy „Bajaja” są znane w Polsce bardzo wąskiemu gronu odbiorców. Większość animacji, których jesteśmy orędownikami, to filmy wielokrotnie nagradzane na konkursach na całym świecie np. Klub odlozenych, Curriculum Vitae, Imago, Lakoma Barka.

Uwaga! Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany repertuaru. Choć może to dotyczyć nie więcej jak jednego filmu...

Festiwal Czeskich Komedii
(Festival české komedie) to:

PIĄTEK, 12 MAJA 2006
Dzień Jary Cimrmana [AIOA]

18.00 "Bobek Niemowa", spektakl teatralny na podstawie sztuki J. Cimrmana (czyli Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák) w wykonaniu Teatru Tradycyjnego z Krakowa [AOIA]
20.00 Kulový blesk (Piorun kulisty), reż. Ladislav Smoljak, Zdeněk Podskalský,
1978, lektor na żywo [AOIA]

SOBOTA, 13 MAJA 2006
Dzień fantastycznych komedii [AIOA]

11.00 Jak utopić dr Mraczka? (Jak utopit
dr Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách), reż. Václav Vorlíček,
1978,lektor na żywo,
13.00 A może szpinak? (Což takhle dát si špenát), reż. Václav Vorlíček ,
1977, lektor na żywo,
14.30 Jutro rano wstanę i oparzę się herbatą (Zítra vstanu a opařím se čajem),
reż. Jindřich Polák, 1977, lektor
16.00 Zostanie Pan wdową (Pane, vy jste vdova!), reż. Václav Vorlíček , 1970, lektor na żywo,
18.00 Wróć do grobu (Vrať se do hrobu), reż. Milan Šteindler, 1990, lektor na żywo,

NIEDZIELA, 14 MAJA 2006
Dzień klasycznych animacji

10.00 -14.30 Dla młodych widzów, dugbbingowane [AIOA]:
Opowieści z mchu i paproci (Pohádky z mechu a kapradí ), reż. i oprac. plast. Zdeněk Smetana, 1968,
12 odcinków, dubbing,
Krecik (Krtek) reż. i oprac. plast. Zdeněk Miler, 12 odcinków, nie wymaga tłumaczenia,
Sąsiedzi (Pat a Mat), reż. Lubomír Beneš, oprac. plast. Jiří Trnka,
11 odcinków, w tym inicjujący serię "Kuťáci" z 1976r., nie wymaga tłumaczenia.

15.00 - 16.30
Nagradzane, dla starszych widzów, bez tłumaczenia
(większość nie wymaga) [KINO CYTRYNA]:
Bartakiada reż. Oldrich Haberle, oprac. plast. Miroslav Bartak,
Klub odlozenych reż. Jiri Barta, oprac. plast. Michal Krska,
Curriculum Vitae reż. i oprac. plast. Pavel Koutsky,
Imago reż. Macourek, Born, Doubrava, oprac. plast. Adolf Born,
Lakoma Barka reż. Vlasta Pospisilova, oprac. plast. Petr Pos,
Byt, reż. i oprac. plast. Jan Švankmajer.

16.30 - 19.30
Animacje Jiří Trnka:
Kybernetická babička, Dobrý voják Švejk, Bajaja


PROGRAM FESTIWALU CZESKICH KOMEDII "CZESKI FILM" w SZCZEGÓŁACH, ŁÓDŹ 2006 (w kolejności od pierwszego do ostatniego seansu):


Seans:

12.05.06, 20.00 AOIA

Tytuł filmu:

Kulový blesk (Piorun kulisty)

Rok produkcji:

1978

Reżyseria:

Ladislav Smoljak

Drugi reżyser:

Zdeněk Podskalský

Opracowanie wersji polskiej::

lektor na żywo

Widownia:

dojrzała

Metraż:

długi

Opis:

W dobie kryzysu mieszkaniowego pewien naukowiec opracowuje oryginalny, rotacyjny system zamiany mieszkań.

Nagrody:

-


Seans:

13.05.06, 11.00 AIOA

 

Tytuł filmu:

Jak utopić dr Mraczka? (Jak utopit dr Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách)

Rok produkcji:

1978

Reżyseria:

Václav Vorlíček

   

Opracowanie wersji polskiej::

lektor na żywo

Widownia:

każda

Metraż:

długi

Opis:

Rodzina wodników mieszka w kamienicy z rozkosznie wilgotnymi piwnicami. Urzędowa decyzja karze wesołej gromadce wyprowadzić się do przerażająco suchego, nowoczesnego budynku. Młoda wodniczka zostaje więc wysłana z misją utopienia prawnika odpowiedzialnego za tą decyzję. Niestety okazuje się on dość przystojny... Rewelacyjna komedia z wartką akcją i pomysłowymi efektami specjalnymi.

Nagrody:

-


Seans:

13.05.06, 13.00 AIOA

Tytuł filmu:

A może szpinak? (Což takhle dát si špenát)

Rok produkcji:

1977

Reżyseria:

Václav Vorlíček

   

Opracowanie wersji polskiej::

lektor na żywo

Widownia:

każda

Metraż:

długi

Opis:

Komedia pełna wartkiej akcji i absurdalnego humoru. Maszyna służąca do odmładzania bydła rogatego znajduje wbrew woli wynalzcy zostaje użyta w stosunku do ludzi. Odmładza nie tych, którzy mieli na to ochotę lub o kilka dekad za dużo... I jeszcze ten szpinak!

Nagrody:

-


Seans:

13.05.06, 14.30 AIOA

Tytuł filmu:

Jutro rano wstanę i oparzę się herbatą (Zítra vstanu a opařím se čajem)

Rok produkcji:

1977

Reżyseria:

Jindřich Polák

   

Opracowanie wersji polskiej:

lektor

Widownia:

każda

Metraż:

długi

Opis:

Bohater przy pomocy wehikułu czasu podróżuje do okresu II wojny światowej, by nie dopuścić do dostarczenia Hitlerowi bomby atomowej. Co za film!

Nagrody:

-


Seans:

13.05.06, 16.00 AOIA

Tytuł filmu:

Zostanie Pan wdową (Pane, vy jste vdova!)

Rok produkcji:

1970

Reżyseria:

Václav Vorlíček

Opracowanie wersji polskiej:

lektor na żywo

Widownia:

każda

Metraż:

długi

Opis:

Zdaniem samego reżysera - jego najzabawniejsze dzieło. Naukowiec opracowuje metodę zmiany ciał, także między przedstawicielami różnych płci. Polska prapremiera po latach...

Nagrody:

-


Seans:

13.05.06, 18.00 AOIA

Tytuł filmu:

Wróć do grobu (Vrať se do hrobu)

Rok produkcji:

1990

Reżyseria:

Milan Šteindler

Opracowanie wersji polskiej:

lektor na żywo

Widownia:

dojrzała

Metraż:

długi

Opis:

Liryczna i prawdziwie czeska w charakterze komedia o zapracowanym socjologu, wychowującym potomstwo. Prapremiera polska.

Nagrody:

-


Seans:

14.05.06, 10.00 AOIA

Tytuł filmu:

Opowieści z mchu i paproci (Pohádky z mechu a kapradí ), 12 odcinków

Rok produkcji:

1968

Reżyseria:

Zdeněk Smetana

Opracowanie wersji polskiej:

dubbing

Widownia:

dziecięca

Metraż:

krótki

Opis:

Wysmakowana plastycznie historia leśnych skrzatów. Kultowa także w Polsce klasyczna animacja wykonana techniką tradyjną rysunkową.

Nagrody:

-


Seans:

14.05.06, ok. 11.30 AOIA

Tytuł filmu:

Krecik (Krtek), 12 odcinków

Rok produkcji:

od 1974

Reżyseria:

Zdeněk Miler

Opracowanie wersji polskiej:

nie wymaga tłumaczenia

Widownia:

dziecięca

Metraż:

krótki

Opis:

Najsłynniejszy bohater czeskiej animacji w swoich najlepszych kreskówkach.

Nagrody:

Brązowy medal dla filmu dla dzieci - Venice 1964


Seans:

14.05.06, ok. 13.00 AOIA

Tytuł filmu:

Sąsiedzi (Pat a Mat), 11 odcinków

Rok produkcji:

od 1976

Reżyseria:

Lubomír Beneš

Opracowanie wersji polskiej:

nie wymaga tłumaczenia

Widownia:

każda

Metraż:

krótki

Opis:

Dwaj pomysłowi przyjaciele w zadziwiający sposób komplikujacy nawet najprostsze czynności. Wśród prezentowanych animacji pokażemy odcinek inicjujący serię pt. „Kuťáci" z 1976r. Opracowanie plastyczne serii - Jiří Trnka. Animacja poklatkowa.

Nagrody:

-


Seans:

14.05.06, 15.00 KINO CYTRYNA

Tytuł filmu:

Bartakiada

Rok produkcji:

1985

Reżyseria:

Oldrich Haberle

Opracowanie wersji polskiej:

nie wymaga tłumaczenia

Widownia:

dojrzała

Metraż:

krótki, 9 min.

Opis:

Animowana wersja przygód znanego z czeskich gazet (w Polsce publikowane w Razem, Karuzeli) bohatera rysunków satyrycznych Miroslava Bartaka. Animacja klasyczna, rysunkowa.

Nagrody:

Nagroda publiczności - Huesca 1986, Nagroda dla najlepszego filmu animowanego, krótkometrażowego - Porto 1988


Seans:

14.05.06, ok. 15.10 KINO CYTRYNA

Tytuł filmu:

Klub odlozenych

Rok produkcji:

1989

Reżyseria:

Jiri Barta

Opracowanie wersji polskiej:

nie wymaga tłumaczenia

Widownia:

dojrzała

Metraż:

krótki, 25 min.

Opis:

Wycofane z eksploatacji menekiny spędzają swoje ostatnie dni w opuszczonym magazynie. Towarzyszy im nowa generacja, współcześnie wyprodukowanych maniknów. Żyjąc pod jednym dachem muszą iść na wiele kompromisów. Animacja poklatkowa oraz techniką mieszaną.

Nagrody:

FICC Prize - Oberhausen 1990, Główna nagroda - Montecatini Terme 1990, "Golden Mikeldi" - Bilbao 1990, Druga nagroda - Madryd 1992


Seans:

14.05.06, ok. 15.40 KINO CYTRYNA

Tytuł filmu:

Curriculum Vitae

Rok produkcji:

1986

Reżyseria:

Pavel Koutsky

Opracowanie wersji polskiej:

nie wymaga tłumaczenia

Widownia:

dojrzała

Metraż:

krótki, 10 min.

Opis:

Jeden z najważnejszych filmów czeskiej kinematografii. Wysmakowane plastycznie i pełne humoru sceny, jakie przyszły na myśl autorowi podczas tworzenia C.V. Klasyczna animacja rysunkowa.

Nagrody:

"Złoty Niedźwiedź " - Berlin 1987, Nagroda dla najlepszej animacji - Tampere 1987, "Srebrny medal" - Moskwa 1987, "Srebrny Tancerzr" - Huesca 1987, Główna nagroda oraz nagroda dziennikarzy - Espinho 1987, "Silver Plaque" - Chicago 1988, Druga nagroda - Los Angeles 1989


Seans:

14.05.06, ok. 15.55 KINO CYTRYNA

Tytuł filmu:

Imago

Rok produkcji:

1984

Reżyseria:

M+B+D (Macourek, Born, Doubrava)

Opracowanie wersji polskiej:

nie wymaga tłumaczenia

Widownia:

dojrzała

Metraż:

krótki, 11 min.

Opis:

Pełny osobliwego poczucia humoru moralitet na temat siły ludzkiego optymizmu. Bohaterem jest skromny urzędnik, który dzięki swojej wyobraźni godnie znosi trudy bycia ojcem, mężem i podwładnym. Klasyczna animacja rysunkowa z charakterystyczną dla grafiki czeskiej stylizacją postaci autorstwa Adolfa Borna.

Nagrody:

-


Seans:

14.05.06, ok. 16.00 KINO CYTRYNA

Tytuł filmu:

Lakoma Braka

Rok produkcji:

1986

Reżyseria:

Vlasta Pospisilova

Opracowanie wersji polskiej:

wersja oryginalna

Widownia:

dojrzała

Metraż:

krótki, 16 min.

Opis:

Baśniowa opowieść wchodząca w skład "Fimfarum" Wericha. Znakomita animacja poklatkowa od strony formalnej i filozoficzno-komediowa opowieść o mieszkańcach Dejavic.

Nagrody:

Druga nagroda - Chicago 1987, Główna nagroda - Isfahan 1991


Seans:

14.05.06, ok. 16.15 KINO CYTRYNA

Tytuł filmu:

Byt

Rok produkcji:

1968

Reżyseria:

Jan Svankmajer

Opracowanie wersji polskiej:

nie wymaga tłumaczenia

Widownia:

dojrzała

Metraż:

krótki, 13 min.

Opis:

Osobliwa przestrzeń pewnego mieszkania prowadzi dialog z nowym lokatorem. Zapadająca w pamięć, klaustrofobiczna animacja wykonana techniką mieszaną (z żywym aktorem) przez jednego z najwybitniejszych animatorów czeskich.

Nagrody:

"Prix d'excellence" - Brussels 1968, Nagroda główna - Oberhausen 1969


Seans:

14.05.06, ok. 16.30 KINO CYTRYNA

Tytuł filmu:

Kyberneticka babicka

Rok produkcji:

1962

Reżyseria:

Jiří Trnka

Opracowanie wersji polskiej:

wersja oryginalna

Widownia:

dojrzała

Metraż:

krótki, 29 min.

Opis:

Poetycka opowieść o czasach, gdy także w okazywaniu uczuć ludzi zaczynają wyręczać roboty. Cybernetyczna babcia opiekuje się małą dziewczynką...

Nagrody:

Druga nagroda - Bilbao 1963, The "Golden Seal" prize - Terste 1963


Seans:

14.05.06, ok. 17.00 KINO CYTRYNA

Tytuł filmu:

Osudy dobrého vojaka Švejka

Rok produkcji:

1962

Reżyseria:

Jiří Trnka

Opracowanie wersji polskiej:

wersja oryginalna

Widownia:

dojrzała

Metraż:

długi

Opis:

Przygody dobrego wojaka Szwejka w wersji animowanej. Obiekt kultu amatorów animacji poklatkowej. Figurka Szwejka zrobiła własną karierę.

Nagrody:

Kilka na festiwalach europejskich.


Seans:

14.05.06, ok. 18.20 KINO CYTRYNA, 19.30 Zakończenie Festiwalu.

Tytuł filmu:

Bajaja

Rok produkcji:

1950

Reżyseria:

Jiří Trnka

Opracowanie wersji polskiej:

wersja oryginalna

Widownia:

dojrzała

Metraż:

długi

Opis:

Kultowa, pełnometrażowa czeska animacja fatasy, zrealizowana na podstawie baśni o księciu Bożeny Nemcovej. Książe Bajaja ratuje z opresji trzy księżniczki, by potem poślubić najmłodszą z nich. Poetycka, pełna magii opowieść z rewelacyjną sceną zgładzenia smoka!

Nagrody:

Kilkadziesiąt na festiwalach na całym świecie np. Swiss Film Critics - Locarno 1954.


Więcej o Czeskim Filmie:

:: Kadry z czeskich filmów, w tym także animowanych.

:: Strona pierwszej edycji Festiwalu Czeski Film, Józefów 2005.

:: Podsumowanie pierwszej edycji Festiwalu, Józefów 2005.

:: Podsumowanie drugiej edycji Festiwalu, Łódź 2006.

   

strona tytułowa I czeski film I kontakt