O Festiwalu w szczególe

 

Uwaga!

Pokazy festiwalowe odbywają się w Józefowie w dwóch różnych miejscach:

Seanse w dniach 4.11, 5.11, 6.11 odbywają się w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie przy ul. Kardynała S. Wyszyńskiego 1 (vis a vis stacji PKP).

Seanse 12.11 i 19.11 oraz konferencja 25.11 odbywają się w auli Gimnazjum nr1 w Józefowie przy ul. Leśnej 39.


Program Festiwalu:

Piątek, 4 listopada


WIECZÓR CZESKI:
18.00 Najpopularniejsze polki i piosenki czeskie w wykonaniu duetu "Kolorowy Dzbanek"


18.30 Z tobą cieszy mnie świat, S tebou mě baví svět, 1982, 82 min, lektor na żywo (pan Tomasz Knapik).
Trójka przyjaciół wyrusza wraz ze swym licznym potomstwem w góry. Mamy były przeciwne przewidując katastrofę. Komedia kultowa - spójrz.


Dodatkowo: otwarcie wystawy rysunków satyrycznych artystów z Czech i Słowacji.

 

Sobota, 5 listopada


14. 00 Jak utopić dr Mraczka?, Jak utopit dr Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, 1974, 96 min, lektor na żywo (pan Tomasz Knapik).
Rodzina wodników mieszka w kamienicy z rozkosznie wilgotnymi piwnicami. Urzędowa decyzja karze wesołej gromadce wyprowadzić się do przerażająco suchego, nowoczesnego budynku. Młoda wodniczka zostaje więc wysłana z misją utopienia prawnika odpowiedzialnego za tą decyzję. Niestety okazuje się on dość przystojny... Rewelacyjna komedia z wartką akcją i pomysłowymi efektami specjalnymi.

16.00 Horoskop szczęścia, Jáchyme, hoď ho do stroje!, 1974, 95 min, lektor na żywo (pan Tomasz Knapik). Życie Franciszka zmienia się diametralnie, gdy zaczyna ufać wydrukom z maszyny podającej szczegółowy horoskop. Ufny w los zapisany na wydrukach znajduje pracę i swoją drugą połowę. I wtedy okazuje się, że wydruki nie były przeznaczone dla niego...

18.00 A może szpinak? Což takhle dát si špenát, 1977, 86 min, lektor na żywo (pan Tomasz Knapik). Jedna z najbardziej groteskowych, czeskich komedii pomyłek. Wspaniała kreacja Heleny Rużiczkovej, charakterystycznej, dobrze zbudowanej czeskiej aktorki. Nie przegap !

Niedziela, 6 listopada


12.00 DLA DZIECI: Spektakl na motywach bajki o Kreciku przedstawi Przedszkole nr 163 z Pragi (warszawskiej nie czeskiej)

12.30 DLA DZIECI: Mała czarownica, Malá čarodějnice, 1983, 89 min, animowany, dubbing. Wysmakowana plastycznie animacja w reżyserii Zdenka Smetany, twórcy Żwirka i Muchomorka. Młoda czarownica chce wykorzystywać swą moc tylko w dobrych celach...

15.00 Wsi moja sielska, anielska, Vesničko má středisková, 1985, 98 min, napisy. Liryczna komedia o dwóch robotnikach źle znoszących wszelkie zmiany. Pávek lubi Otíka i współczuje mu: chłopak mieszka sam, do tego ma końskie zęby i wielkie odstające uszy. Pávek staje się jego serdecznym przyjacielem po tym jak odkrywa, że pewien miejscowy polityk chce przerobić dom Otíka na domek letniskowy, a samego chłopaka wysłać do dużego miasta... Reżyseria Jirí Menzel.

17.00 Tajemnica zamku w Karpatach, Tajemstvi hradu v Karpatech, 1981, 97 min, napisy. Film na podstwie powieści Juliusza Verne, ale zrealizowany na czaską modłę. W lochach Czarciego Zamku w Karpatach pewien ciągle eksperymentujący Baron przetrzymuje narzeczoną hrabiego Teleke. Ten przybywa z odsieczą w towarzystwie wiernego druha Ignacego.

 

Sobota, 12 listopada


13.00 Zestaw animacji: Żwirek i Muchomorek , Křemílek a Vochomůrka, oraz Sąsiedzi, Pat a Mat, 120 min, dubbing.
Tych bohaterów nikomu przedstawiać nie trzeba. Klasyka animacji.

15.00 Jutro rano wstanę i oparzę się herbatą, Zítra vstanu a opařím se čajem, 1977, 90 min, lektor. Bohater przy pomocy wehikułu czasu podróżuje do okresu II wojny światowej, by nie dopuścić do dostarczenia Hitlerowi bomby atomowej. Co za film!

 

Sobota 19 listopada


13.00 Zestaw animacji: Krecik, Krtek oraz Sąsiedzi, Pat a Mat, 120 min, dubbing.
Najpopularniejszy, kultowy bohater czeskiej animacji w swoich najlepszych kreskówkach.

15.00 Adela jeszcze nie jadła kolacji, Adéla ještě nevečeřela, 1977, 102 min, lektor. Parodia filmów kryminalnych. Oldřich Lipsky, reżyser, wykorzystał kombinowane zdjęcia aktorskie z sekwencjami animowanymi. Jednym z bohaterów jest amerykański detektyw, Nick Carter, który przybywa do secesyjnej Pragi, by rozwikłać zagadkę zniknięcia pewnego psa oraz odkryć tajemnicę mięsożernej rośliny...

 

Piątek, 25 listopada


Od 17.00 do 19.30 Konferencja dla przedsiębiorców nie tylko z powiatu otwockiego. Temat: możliwości kooperacji z czeskimi podmiotami gospodarczymi, sposoby finansowania inwestycji, także wyłącznie polskich. Prelegenci z Ambasady Republiki Czeskiej, Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych, Banku BPH. Na zakończenie występ Chóru Rubikon pani Anny Vranovej.

P.Olszewski