O Festiwalu wogóle

 


Wybór nieodparcie śmiesznych, fabularnych i animowanych czeskich komedii można będzie zobaczyć w listopadzie w Józefowie pod Warszawą. To propozycja dla wszystkich, którzy poszukują w kinie oryginalnych fabuł, wartkiej akcji i absurdalnego poczucia humoru.

 

Kinematografia czeska, to - zdaniem krytyków - przede wszystkim "czeska nowa fala" z lat 60-tych. Tadeusz Konwicki wspominał onegdaj, że kino to było dla środowiska filmowego rewolucją, wstrząsem estetycznym i psychologicznym. Filmy Menzla, Chytilovej, Herza i Formana pokazywały "poezję codzienności" - zwykłych ludzi, zawsze życzliwie przedstawionych, borykających się z dylematami społeczeństwa zniewolonego.
Do tego wielbionego przez filmoznawców czeskiego nurtu nawiązują także współcześni Czesi. Zelenka, Gedeon, Ondricek niespiesznie prowadzą narrację swych autorskich produkcji. W nowym kinie czeskim pobrzmiewa poetyka nowej fali z długimi ujęciami od strony formalnej i skupieniem się na przeżyciach pokąsanego przez nową rzeczywistość bohatera.

Jednak to nie "STokrotki" Very Chytilovej, czy "Powrót idioty" Sasy Gedeona są filmami, które Polakom kojarzą się z kinem naszych południowych sąsiadów. Markę, jakie kino czeskie ma u nas wyznaczyły znakomite animacje, a przede wszystkim groteskowe komedie z lat 70-tych i 80-tych.
Prezentacji tych właśnie produkcji będzie poświęcony Festiwal Czeskich Komedii: "Czeski Film". Jednym z pozytywnych (?) aspektów przebywania za żelazną kurtyną była wzajemna, "obligatoryjna" wymiana kulturalna bratnich narodów. Dzięki niej miliony Polaków wychowały się nie na produktach amerykańskiej popkultury, ale na produktach jak najbardziej europejskich - czechosłowackich. Dzisiaj paradoksalnie, gdy istnieje wolny rynek, wolny dostęp do dóbr kultury, a hasło wolności jest programowo propagowane w Unii Europejskiej, cóż wiemy o kulturze, w szczególności kinematografii Czechów. Z 20-25 nowych filmów produkowanych rocznie w Czechach dociera do nas zaledwie kilka, w skromniej ilości kopii. Z filmami starszymi jest jeszcze gorzej. Sytuację ratują niektóre stacje telewizyjne (Europa Europa, TVP Kultura), lecz dostęp do czeskich filmów należy uznać za reglamentowany.
Z tym większą przyjemnością zapraszamy na Festiwal Czeskich Komedii, którego pierwsza edycja odbędzie się w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury oraz auli gimnazjum w Józefowie pod Warszawą.
Na Festiwalu zobaczymy komedie, uznane przez Czechów za kultowe. Wiele z nich prezentowana jest w Polsce na dużym ekranie po raz pierwszy. Na oficjalne otwarcie: " Z tobą
cieszy mnie świat" w reż. Marie Polednakowej. Pełna wartkiej akcji komedia opowiada o trzech ojcach, którzy wraz z czeredą swoich pociech, wbrew stanowisku mam tychże, wybiera się na zimowe ferie w góry. Wkrótce okazuje się, że ojcowie są znacznie mniej dojrzali od swych latorośli. Bezwzględnie należy zobaczyć surrealistyczne, zwariowane i zaskakujące filmy Václava Vorlíčka, twórcy znanego u nas serialu dla dzieci Arabella. W komedii sci-fi "Jak utopić doktora Mraczka?" widz przyzwyczajony do powtarzalności hollywoodzkich schematów doceni z pewnością świeży pomysł, oryginalne efekty specjalne i mistrzowską grę czeskich aktorów z ponetną Libuše Šafránkovą na czele, która gra wodniczkę mającą za zadanie utopić młodego prawnika. Zamiast unicestwić wroga zakochuje się w nim. Drugim filmem Vorlíčka będzie: " A może szpinak". Pełny absurdalnego poczucia humoru jest także obraz "Jutro rano wstanę i oparze się herbatą". Bohater przy pomocy wehikułu czasu podróżuje do okresu II wojny światowej, by nie dopuścić do dostarczenia Adolfowi Hitlerowi bomby atomowej.
Konwencją sci-fi bawi się także Oldrich Lipský w komedii "Adela jeszcze nie jadła kolacji". Organizatorzy nie zapomnieli także o filmach animowanych. Pokazane zostaną zarówno krótkie metraże (obszerne prezentacje seriali: "Krecik", "Opowieści z mchu i paproci" - czyli Żwirek i Muchomorek), jak i długometrażowe animacje (Mała czarownica).
12 filmów, polski lektor (na żywo listy dialogowe odczyta pan TOMASZ KNAPIK) i wstęp wolny na wszystkie pokazy!


Festiwalowi towarzyszą imprezy dodatkowe: spotkanie z przedsiębiorcami dotyczące możliwości kooperacji z podmiotami czeskimi, koncert muzyki czeskiej, spektakle grup dziecięcych (w tym zespołu Rubikon prowadzanego przez czeską artystkę Annę Vranovą), wystawa rysunków satyrycznych artystów czeskich i słowackich.


Organizatorami Festiwalu są: Starostwo Powiatowe w Otwocku, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie, Fundacja Animacja.
Partnerami: Bank BPH, Czeskie Centrum, Filmoteka Narodowa, Europa Europa, S.D.T. Film, Ekopak. Patronat medialny objęły: Tygodnik Regionalny, Magazyn Cinema, Magazyn Integracja Europejska.

P.Olszewski